اتاق فکر

 

 ساختار اتاق فکر

“تفکر الساعه افضل من عباده سبعین سنه
یک ساعت تفکر بهتر از ۷۰ سال عبادت است

 

مقدمه
اتاق فکر یکی از ابزارهای آفرینندگی برای حل مسائل و توسعه خلاقیت است. مکانی برای اندیشیدن به یک مسأله یا موضوع بدون حضور عواملی که مانع آزاد اندیشی و یا محدودیت می‌شوند. اتاق های فکر به دور از تنش‌های رسمی موجود در فرآیند قانونی سیاست‌گذاری و روزمرگی‌های اجرایی، به تدوین و انعکاس پیشنهادهای سازنده و خلاقانه می‌پردازند و با نوآوری، فضای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری را از یکنواختی خارج می‌کند. اتاق فکر دو نقش کلیدی ایفا می کند ، یکی تولید فکر و دیگری ارائه مشاوره فکری برای گشودن گره‌های مشکلات.

اهداف محوری اتاق فکر

 1. حل مسائل راهبردی در جهت تحقق و رفع مشکلات موجودkhotbehsara2
 2. ارائه الگوهای فکری و مدیریتی در جهت توسعه دهستان

ویژگیهای اتاق فکر

اتاق فکر پنج ویژگی عمده دارد که آن را از سایر سازمان‌ها متمایز می‌سازد:

 1. خرد جمعی: افزایش حجم اطلاعات، گسترش روابط و افزایش عوامل تاثیرگذار در امر تصمیم‌سازی و راهبرد‌سازی، ضرورت تفکر جمعی را محرز کرده است. فعالیت اتاق فکر موجب می‌شود فرآیند جمع‌اندیشی رشد و گسترش پیدا کند و فکرهای مختلف با هم ترکیب و فکر بزرگتر پدید آید.
 2. تولید فرآورده‌های فکری و انتقال به مخاطب: یکی از وظایف اتاق فکر، تولید و خلق ایده‌های مناسب برای حل مسائل و همچنین تدوین، صورت‌بندی و مستندسازی آنها است. ساختار و نوع فعالیت اتاق فکر به گونه‌ای است که خلاقیت را برای ایده‌پردازی افزایش داده ؛ میدانی را برای ارائه آرای مختلف که معطوف به حل مسائل هستند، ایجاد می‌کند؛ اما اگر ایده‌ها و آرای به‌دست آمده، جمع‌بندی و خلاصه‌سازی نشوند و به گونه‌ای مفید و جذاب برای مخاطبان، ارائه نگردند، اتاق فکر به اهداف خود دست‌نمی‌یابد؛ لذا اتاق های فکر، علاوه بر شناخت و حل مسائل، تلاش عمده‌ای را صرف رساندن پیام‌های خود به مخاطبان تا حصول نتایج مورد نظر، به عمل می‌آورند.
 3. تنوع تخصص‌ها : تنوع افراد ، تجارب و مهارت‌ها موجب می‌شود تا هر کس از زاویه‌ای جداگانه به مسائل بنگرد؛ در نتیجه حاصل کار جامع باشد.
 4. معطوف بودن تلاش‌ها به مسائل روز: روح حاکم بر اتاق های فکر و تمام فعالیت‌هایی که در اتاق فکر صورت می‌گیرد بهتراست معطوف به تصمیم‌سازی و راهبرد‌سازی مسائل روز محل باشد؛ مسائلی که اگر به آنها پرداخته نشود، مشکلاتی برای حال و آینده به جا خواهد گذاشت.
 5. درگیر نشدن در مسائل اجرایی و تشریفات رسمی سیاست‌گذاری: اتاق فکر، سیاست‌ساز است نه سیاستگذار؛ بدین معنی که غالبا نهاد پیشنهاددهنده است و درگیر مسائل تشریفاتی و حقوقی سیاست‌گذاری نمی‌شود. اتاق فکر نباید درگیر مسائل اجرایی شود ؛ بلکه باید در تعامل با دستگاه‌های اجرایی، صرفاً تصمیم‌ساز باشد.

وظایف اتاق فکر

الف- وظایف محوری:

۱٫ تحقق خرد جمعی: ایجاد زمینه مناسب برای بهره‌مندی از دیدگاه‌های صاحب‌نظران ، فرهیختگان و مدیران، تبادل اطلاعات و نظرات میان آنها و در صورت امکان ایجاد اجماع بین آنان.

۲٫ سیاست پژوهی ، آینده سازی و تصمیم سازی: ارزیابی و نقد برنامه‌ها و سیاست های اجرا شده و در حال اجرا و پیش‌بینی و بررسی مسائل در حال وقوع و تحلیل سایر راه‌حل های موجود.

۳٫ فرآیند سازی ایده‌های نو : تبدیل ایده‌ها و نظرهای کلی و شکل‌نگرفته و پیشنهادهای خام به سیاست‌ها و برنامه‌های دقیق و عملیاتی کردن آنها.

۴٫ راهکاریابی: ارائه راه‌حل های اجرایی برای مسائل کلان.

ب- وظایف فرعی اتاق فکر

۱٫ توصیف و صورت‌بندی دقیق مسائل مورد نظر و ارائه دیدگاه‌های تحلیلی در خصوص آن دسته از سیاست‌هایی که سیاست‌گذاران به آن نیاز فوری دارن.

۲٫ ثبت نتایج بدست آمده از تعامل فکری نشست‌های کارشناسی اتاق فکر در یک بانک اطلاعاتی : این بانک فرصتی را مهیا می‌سازد تا در مواقع لزوم با مراجعه به آن و استفاده از خزانه فکر ، مبادرت به فکرسازی شود.

۳٫ شناسایی نیروهای صاحبنظر در قلمرو تحقیقات مرتبط با سیاست‌گذاری.

۴٫ معرفی نیروی کار متخصص به سیاست‌گذاران و مدیران و تحقق مشارکت‌جویی و مشارکت‌آفرینی.

۵٫ توضیح و تفسیر سیاست‌ها برای رسانه‌ها و افکار عمومی و اهتمام به بازخورد افکار عمومی.

۶٫ بومی‌سازی الگوهای اندیشه‌ای به دست آمده از مطالعات انجام شده : ممکن است برخی از الگوها، در سایر شهرها و روستاهای کشور و یا سایر کشورهای مختلف با توجه به شرایط خاص اجتماعی و فرهنگی مفید واقع شود؛ اما در شهر و یا روستای ما سبب ایجاد ضررهای جبران‌ناپذیری گردد ؛ به همین دلیل بومی‌سازی سیاست‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

خطراتی که اتاق فکر را تهدید می کند

همان‌طور که هر اتاقی در برابر نوعی زلزله فرو می ریزد، زلزله های مخربی هم وجود دارندکه موجب فروپاشی اتاق فکر می شوند از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

۱٫ از دست دادن استقلال و قدرت آزاد اندیشی

۲٫ عدم استفاده از افراد استراتژیست

۳٫ ورود به حوزه‌های اجرایی

۴٫ عدم تبحر کافی افراد برای تولید اندیشه

۵٫ کمبود افراد متخصص در رشته های گوناگون که نتیجه آن عدم جامع اندیشی است

۶٫ عدم هماهنگی و همسویی با شرایط جامعه و زمان

۷٫ گرایش به سوی فعالیت‌های تبلیغاتی ، سیاسی و موازی کاری

نحوه بررسی مسائل و محورها در نشست های اتاق فکر:

 1. در ابتدا باید مشکلات ، معضلات و موانع توسعه در هریک از کمیته‌های ذیل شناسایی گردد
 2. طرح های پیشنهادی ارائه ، تنظیم ، جمع آوری و به نام پیشنهاد دهنده در بانک اطلاعاتی اتاق فکر ثبت گردد.
 3. طرح ها ، پیشنهاد ها و نظرات ارایه شده ، جهت کار کارشناسی به کمیته های مربوطه از طریق دبیرخانه اتاق فکر رسما ارسال گردد.
 4. نظرات مکتوب کارشناسی، کارشناسان، متخصصان و اعضای محترم کمیته مربوطه، نسبت به طرح، پیشنهاد و یا نظر مجددا از طریق دبیرخانه رسما به دبیر محترم اتاق فکر ارجاع گردد.
 5. تصمیم گیری های لازم مبنی بر اعلام موافقت و یا مخالفت کتبی دبیر محترم جهت اجرا – عدم اجرا و یا بایگانی طرح (با مشورت هیت مدیره و سایر معتمدین) اتخاذ گردد.
 6. تصمیم اتخاذ شده رسما به کمیته اجرایی اتاق فکر جهت اجرای طرح ارجاع گردد.
 7. نظارت دوره ای بر اجرای طرح توسط بازرسان اتاق فکر مرتبا اعمال گردد.
 8. گزارشات مکتوب بازرسان مبنی بر روند اجرای صحیح طرح رسما به هیئت مدیره و یا دبیر اتاق فکر ارایه گردد.

نمودارتشکیلاتی اتاق فکر:

اتاق فکر دهستان خطبه سرا

پایگاه جامع اطلاع رسانی خطبه سرا

 
 
 

۸ دیدگاه

 1. کاویان سمائی خطبه سرا گفت:

  سلام دوست عزیز
  ارائه ایده های اقتصادی کوچک و بزرگ برای جوانان عزیز هموطن میتواند اشتقالزایی خوبی داشته باشد ومشکلات منطقه بدست توانای خودمان حل شود .
  ایجاد کارگاههای کوچک ،کارهای فنی وخدماتی ساختمانی ، گرفتن نمایندگی از شرکتهای تولیدی صنعتی وتولید قطعات وارائه خدمات فنی در منطقه ، کشاورزی واستفاده از مزارع برای کاشتهای دوباره، ایجاد وموقعیت مکانهای توریستی با هزینه کم وتبلیغات جاده ای وسیع، اولویت در استفاده از نیروهای بومی و…از جمله مواردی است که میتوان تامل و همفکری داشت.
  به امید فردایی روشنتر خاک پای هموطنان عزیزم کاویان

 2. کاویان سمائی خطبه سرا گفت:

  سلام دوست عزیز
  خسته نباشید ،کارهای اینچنینی نیاز به پشتکار واستمرار دارد وبایستی ساعاتی از عمر باعزت وقف خدمت شود ،شما که این زحمت را کشیدید برای رضای خدا ادامه دهید وخدا انشاا… کمکتان میکند. به امید فردایی روشنتر

  • خطبه سرا farjampc گفت:

   با سلام و سپاس از تماس شما
   به علت کمبود وقت در اجرای نصب و راه اندازی اینترنت پرسرعت و خدمات دهی به دوستان عزیز از آپ دیت کردن و ارسال مطالب معذورم اگر کسی در توان خود می بیند وبلاگ رو به صورت تخصصی مدیریت بکند وبلاگ در اختیار ایشان است

   توانمندان اعلام موجودیت کنند

   با آرزوی موفقیت
   لطفا در صورت نیاز از همین طریق با ما تماس بگیرید.

 3. خطبه سرا farjampc گفت:

  تحصیلکرده های خطبه سرا ، رحمتی بر خطبه سرا یا زحمتی؟!!

  از شاخص های اصلی در زمینه پیشرفت هر شهر یا روستایی میزان افراد تحصیلکرده آن شهر یا روستا است و هرچه تعداد افراد با تحصیلات عالیه در یک منطقه بیشتر باشند میتوان آن روستارا مترقی تر تصور نمود .

  درصد قابل توجهی از مردم ” خطبه سرا” دارای تحصیلات عالیه و فرهنگی هستند و از این حیث در میان تمامی روستاهای شهرستان شرایط منحصر بفردی دارد ولی آیا براستی از این پتانسیل در جهت پیشرفت خطبه سرا استفاده ای شده است ؟ و آیا این قشرتحصیل کرده دین خود را به سرزمین مادری خود ادا کرده اند ؟

  غیرت و تعصب خطبه سراها به سرزمین مادری خود و نام خطبه سرا همیشه زبانزد خاص و عام بوده است ، پس این فرض که این دوستان نخواسته اند برای دیار خود کاری بکنند و قدمی در جهت رفع مشکلات خطبه سرا بردارند ، مردود است . پس چگونه است که مشکلات نه چندان حاد خطبه سرا در سالهای اخیر کماکان به قوت خود باقیست و قدمی مثبت در جهت رفع این مشکلات برداشته نشده است ، آیا براستی خطبه سرایی ها که در هر ارگان و یا سازمان دولتی و غیر دولتی نفوذ قابل توجهی دارند از عهده رفع این مشکلات پیش پا افتاده برنیامده اند ؟ مطمئنا این گونه نیست . در سالهای اخیر قشر تحصیل کرده و فرهنگی خطبه سرا آگاهانه و یا ناآگاهانه به حاشیه رانده شده اند . افرادی پستهای حساس روستا را به دست گرفته اند که هیچ برنامه مشخصی در جهت رفع مشکلات روستا نداشته اند و در جهت پیشرفت روستا اقدام خاصی انجام نداده اند. بی برنامه ای مقامات محلی خطبه سرا و عدم اطلاع رسانی از مشکلات روستا و درخواست همکاری و همفکری از قشر تحصیل کرده خطبه سرا در جهت رفع این مشکلات باعث شده است که این مشکلات کماکان بقوت خود باقی مانده و بمرور زمان تبدیل به معضل شود
  پس دوستان بیاییم از گذشته درس عبرت بگیریم و با نگاهی مثبت به آینده بنگریم و باور کنیم که :
  • مشکلات روستا ، مشکل یکایک ماست و قشر تحصیل کرده خطبه سرا وظیفه سنگین تری در جهت رفع این معضلات دارد .

  • فعل خواستن را بخوبی صرف کنیم و انجام وظیفه در حد عالی را از مقامات محلی که مسولیتی را قبول کرده اند بخواهیم زیرا که بی تفاوتی ما باعث میشود که این مسولین دچار روزمرگی شده و نهایتا این خطبه سراماست که تاوان این بی تفاوتی ها را تا سالیان سال پس خواهد داد .

  • همیشه رسیدن به شرایط آرمانی روستا را مد نظر داشته باشیم و انجام مسایل و امور پیش پا افتاده ما را از پیمودن مسیر خطبه سرا مترقی باز ندارد .

  • نگذاریم بی مهر ی های سالهای اخیر که از طرف قشر خاص و گاها آگاهانه بر ما تحصیل کرده ها و فرهنگی ها تحمیل شده است ما را به حاشیه رانده و میدان عمل برای عده ای بی منطق و بی برنامه در خصوص مسایل روستا باز شود .

  • فرهنگ سازی و ارتقاء سطح فرهنگی هر روستا نعمتی است که به مرور وگذشت زمان حاصل میشود بیاییم با برنامه ای منسجم و با آرمان خطبه سرا مترقی در این زمینه پیشگام باشیم .

  • منتظر نمانیم که کسی در جهت رفع مشکلات روستا از ما تقاضا نماید ، خطبه سرا مترقی را آرزوی خود بدانیم و اگر کاری از دست ما در جهت رفع معضلات روستا برمیآید منتظر در خواست مسولین محلی و یا اشخاص دیگری نمانیم .

  • بیاییم همدیگر را دوست داشته باشیم و در خصوص عملکرد افراد پیشداوری نکنیم و قدردان زحمات افرادی که قدمی در جهت اعتلای جایگاه خطبه سرا برمیدارند ، باشیم

  • از موهبتی که خداوند به ما لطف نموده است و با صرف هزینه از بیت المال شرایط تحصیل و ترقی ما فراهم شده است ، با خدمت به مردم و همشهریان خودمان مراتب شکرگذاری این موهبت الهی را بجا آوریم .

 4. با سلام
  ارادت ما را بپذیرید

 5. باسلام بسیار خوشحالیم که پرچم ترقی خواهانه خطبه سرا برافراشنه نگه داشته یید
  می توان درخطبه سرا دانشکاه پیام نور تاسیس کرد امیدواریم یکی ازفرزندان شریف وبررکوار وپاکدست خطبه سرا نظیر دکترروستایادوستدار ویا أفتابی وهرکدام ازنازنین های خطبه سرا برای مجلس ازامروز کاندیدا کنیم
  بادرودهای پرشور

 6. خطبه سرا farjampc گفت:

  چرا؟؟؟
  بدون شک همه دوست داریم یک شغل پر درآمد و آبرومند داشته باشیم و اما وقتی شغلمان دوست داشتنی تر میشود که محل کارمان در کنار خانواده هایمان باشد . پس با این اوصاف برای چه وچرا ما در خطبه سرا کمتر کسی را میبینیم که شغلش چنین ویژ گی های را داشته باشد . آیا هیچ وقت از خودمان پرسیده ایم که وقتی در جمعی از روستا حرف میزنیم چرا؟ همه مردمی را در ذهنشان تصور میکنند که برای خود و حتی برای دیگران شرایط کاری مهیا میکنند . اگرواقعا چنین باشد پس چراروستای ما چنین نیست . و چرا باید ما که همه سختی های زندگی در روستا را میکشیم نمیتوانیم کوچکترین مزیت را از زندگی در روستا کسب کنیم . بدون شک همه ما یک جواب داریم و آن این است که شرایط مهیا نیست اما نمیتوانیم تمام عمر بنشینیم وبگوییم شرایط مهیا نیست . اگر به این واقعیت رسیده ایم که روستای ما هیچ گونه ظرفیتی برای ایجاد درآمد ندارد پس دلیل زندگی ما در این روستا چیست ؟ اگر چنین است بیایید هر چه زود تر وقت را غنیمت بشماریم وبه شهر یا روستاهای دیگر ی که میتوانیم حداقل شرایط زندگی را برای خودمان وفرزندانمان محیا بنماییم مهاجرت کنیم حتی اگر زاغه نشین شهرهای بزرگ هم شوییم حداقل مزیتش این است که شغل و محل زندگیمان یک جاست .
  اما به نظر من روستای ما از ظرفیت بالای برای ایجاد شغل مناسب با درآمد بالا بر خوردار است . شاید بپرسید کدام ظرفیت ؟
  آری به نظر من هم اولین مشخصه کار در روستا کار کشاورزیست اما نه این کشاورزی ! طبیعاً کشاورزی تنها در شخم ودرو خلاصه نمیشود واین ابتدای ترین شکل کشاورزیست که حتی اگر ما بخواهییم همین ساده ترین شکل کشاورزی را هم برای شغلمان انتخاب کنیم ظاهراً نمیشود اما اگر کمی فکر کنیم و متحد شوییم میبینیم که هیچ کاری نشد نداره پس بیاییم همه با هم چه زمیندار وچه بی زمین دست دردست هم دیار خود را کنیم آباد و باید به این باور برسیم که تنها زمین داران نیستند که در این وسط سود میکنند بلکه همه مردم میتوانند از مزیتهای این کار عظیم سود ببرند میتوانیم قطعه ای زمینی اجاره کنیم وبرای خودمان کار کنیم یا که برای مردم خودمان در کنار خانواده خودمان کار کنیم واما غیر از این راهای دیگری برای اشتغال از راه کشاورزی در روستا هم هست و این همان طرحهای توجیهی هستند که میتوانیم با همت خود و کمک دولت اجرا کنیم وبرای خود ودیگران شغل ایجاد کنیم پس پیش بسوی کار آفرینی

 7. دوست گفت:

  تقدیم به مردم دوست داشتنی “خطبه سرا”به یاد دیاری که تمام یافته هایمان نام پاکش را فریاد می زنند**سرسبزترین بهار تقدیم تو باد** آوای خوش هزار تقدیم تو باد **گویند که لحظه ای است روییدن عشق**آن لحظه هزار بار تقدیم تو باد**

 
 

پاسخی بدهید !

 
 
 

 
 
 


قابل توجه

دوستان و همشهریان عزیزی که فکر می کنند مطالبی مناسب برای درج در سایت دارند می توانند مطلب خود را در قسمت تماس با ما جهت درج در سایت ذکر کنند. البته واضح است که این مطالب پس از یک بررسی اجمالی به جهت اینکه دارای مقصود شخصی و یا توهین به افراد و ادارات و ... و نکات منفی دیگری نباشند و با افتخار در سایت خودتان - پایگاه اطلاع رسانی خطبه سرا - قرار خواهند گرفت. با تشکر ادمین