خطبه سرا دیار ناشناخته ها

 

“به نام خدا”
روستای تاریخی خطبه سرا همچون دیگر نقاط کشور کهنسال ما آثاری از روزگار مجد و عظمت ایران را در سینه کوه ها و بلند قله های خود محفوظ کرده است . برخلاف سایر نقاط تالش که به صورت مقطعی مورد سکونت قرار گرفته اند . این روستا بدون وقفه در ادوار مختلف تاریخ مورد سکونت قرار گرفته است ، شواهد و مدارک باستان شناختی نشان می دهد این منطقه از اولین زیستگاه های انسان اولیه به شمار می رفته و یکی از مراکز مهم توسعه تمدن ایرانی محسوب می گردد.

این منطقه که زیباییهای فراوان طبیعی و حتی گردشگری را دارا می باشد، بافت معماری بسیار چشمگیری راهم در خود جای داده است. ازجمله نقاط دیدنی و جذاب این خطه مسیر راه ارتباطی ییلاق برزبیل خطبه سراست که از ورودی بازار شروع و در امتداد جاده اشیک آغاسی به سرحد مرزی ییلاقات استان اردبیل منتهی میگردد. ناگفته نماند که این شاهراه عظیم مواصلاتی مسیر ارتباطی بسیاری از ییلاقات روستاها وشهرهای همحوار از جمله کشلی، شیرآباد، نصرت آباد، حویق، چوبر، لمیر، پلاسی و غیره… را به ییلاقاتشان میسر مینماید. البته درطی چندین سال گذشته بر اثر عوامل طبیعی مثل: باران ریزش کوه، جاری شدن آبراهه ها و همچنین تردد بیش از حد مسافرین تابستانی این جاده از حالت معمولی و استاندارد خارج و بعضا در اکثر نقاط آسفالت آن مورد تخریب قرار گرفته بود که اخیرا بحمدالله و به همت نماینده محترم و محبوب شهرستان تالش جناب آقای حاج محمود شکری مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفت و همچنین حدود ۴کیلومتر نیز از نواقص آسفالت ریزی دوره قبل باقی مانده بود که به دستور ایشان این مقدار جاده خاکی نیز آسفالت ریزی شد.

جا دارد بنده حقیر ازهمینجا از زحمات شبانه روزی و بی شائبه آن مقام محترم کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم و از خداوند متعال خواستارم و امیدوارم که در سایه عنایات حضرت ولی عصر امام زمان (عج) همواره موفق و مویّد باشند……. انشاء الله

*پوشش گیاهی و جنگل های روستای خطبه سرا

به سبب موقعیت خاص اقلیمی و بارندگی به موقع و کافی از مناطق شمال غربی تا جنوب شرقی استان گیلان یعنی از منطقه زیبای حیران تا ارتفاعات کوههای تالش مناطق پوشیده از جنگل و مراتع پر برکتی وجود دارد . این نقاط چون دارای آب و هوای معتدل با مناظر زیبای طبیعی است برای اطراق و تفریح و مسافرین تابستانی در حال کوچ یا عزیمت به ییلاق برزبیل از بهترین نقاط تفریحی خطبه سرا است و اساسا به لحاظ شاهراه بودن جاده مذکور همیشه یکی از مسیرهای پرتردد و تراز اول خطبه سرا محسوب می شده است .

*رودخانه های دهستان خطبه سرا

این رودخانه از سراب سنگ سوراخ و از چشمه سارهای اطراف ییلاق کمری خطبه سرا سرچشمه گرفته و پس از اتصال با رودخانه چای بینون که به رودخانه مشایخ تغییر نام داده است جاری میشود . به این رودخانه در مسیر خود ، رشته های فرعی مختلفی از جمله آب تجدره ، آب تمشلی و آب کوهستان ملحق شده است . این رودخانه در جنوب غربی خطبه سرا به آب کلات و لواچال پیوسته و در رودخانه khotbehsaraبزرگ اشیک آغاسی ادامه مسیر داده و در نزدیکی بازار بعد از عبور از ذیل پل بزرگ جاده اصلی به دو کانال تقسیم و از طریق رودخانه های چوپان محله و ترک محله به دریای خزر سرازیر میگردد.

*طبیعت باطراوت خطبه سرا

طبیعت زیبا و دلپذیر روستای پرطروات خطبه سرا و زمزمه پرندگان خوش آواز ، تأثیر فوق العاده ای در روحیه مسافرین واردشده به این خطه می گذارد. به گونه ای که هرکس در زیر درختان غرق شنیدن آواز لطیف و دلنشین بلبل می شود و در دل خویش با یک دنیا آرزو ، سرود دلپذیر بلبل را در دل باغها تکرار می کند.

The following two tabs change content below.
خطبه سرا

خطبه سرا

خطبه سرا at تالش
پویا فرجامی هستم و افتخار خدمتگزاری را در این وبلاگ "اطلاع رسانی خطبه سرا" بدست آورده ام من کامل نیستم اما خوشحال می شوم مکمل ناقصی من باشید در هر نوشته ای. آماده دریافت نقطه نظرات و پیشنهادات شما کاربران محترم هستم.
 

نوشته های مشابه

  • نوشته مشابهی یافت نشد
 
 

0 دیدگاه به ثبت رسیده است

شما میتوانید اولین کسی باشید که دیدگاه خود را داده است .

 
 

پاسخی بدهید !

 
 
 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 
 
 


قابل توجه

دوستان و همشهریان عزیزی که فکر می کنند مطالبی مناسب برای درج در سایت دارند می توانند مطلب خود را در قسمت تماس با ما جهت درج در سایت ذکر کنند. البته واضح است که این مطالب پس از یک بررسی اجمالی به جهت اینکه دارای مقصود شخصی و یا توهین به افراد و ادارات و ... و نکات منفی دیگری نباشند و با افتخار در سایت خودتان - پایگاه اطلاع رسانی خطبه سرا - قرار خواهند گرفت. با تشکر ادمین