درباره خطبه سرا

 

دهستان خطبه سرا یکی از محرومترین شهرهای منطقه تالش میباشد وضعیت جاده اصلی در تصویر مشاهده می شود و هنوز طرح ۴بانده پونل به آستارا به این شهر نرسیده و وضعیت پل در عکس مشاهده می شود و پل بزرگ هم طبق گفته های اهالی توسط آلمانها در دوره پهلوی اول ساخته شده است ،وهنوز یک پل عابر پیاده در کنار آن ساخته نشده است .

بازار خطبه سرا تبدیل به قتلگاهی شده است و تصادفات دلخراشی در این منطقه به وقوع می پیونددو چند سرعت گیر هم که توسط شورا در بازار تعبیه شده بود توسط اداره راه تخریب شد .

دهستان خطبه سرا دارای مردمی زحمتکش و دارای در صد بالای باسوادی در منطقه دارای مشکلات متعددی می باشد و بهمین خاطر اکثر مردم به شهر های بزرگ مخصوصا شهر تالش مهاجرت کرده اند ….

مهندسین شرکت ایران پل کلا راه عبور مردم کشلی را بسته اند و کشاورزان برای عبور از جاده باید چندین کیلومتر از محل دور شده تابتوانند دوربرگردانی را پیدا کرده و دور بزنند .روستای کشلی یکی از بزرگترین روستاهای منطقه تالش در کنار خطبه سرا قرار گرفته و درسظح استان گیلان بالاترین تولید عسل و دیگر محصولات کشاورزی را دارد ….

نام تالشی تعدادی ازمکانها و مناطق کوهستانی در خطبه سرای تالش

روستای کوستان=روستای کوستان یا کوهستان مقدس یعنی روستایی که در کوهستان قرار دارد.

دُرسا چُولا=منطقه ای که دارای گیاه دوردوس می باشد.

گَزَنه چول=منطقه ای که دارای گزنه های زیادی باشد.

رَزوا پِشت=منطقه ای که دارای درختان رزار یا توسکا می باشد.

کوابنا=پایین کوه

هونی آسار =بالای چشمه

عَجَه پِشت=زمینی لم یزرع و بی فایده

بُسکاماچل =منطقه ای که دارای درختان بسکم (افرا) می باشد .

سا آچول =یعنی مکانی که بالایش هموار است

دولون =مکانی که نئورا هست یعنی عمیق

بِرا پشت =منطقه بور زار جایی که دارای بوته های بور می باشد .

توفیفه بیل =توفیه یعنی درخت اسئونداریا انجیلی وبیل یعنی آبگیر

بیله بُن=زیر ابگیر

کِش=مکانی میان دوکوه که در آن آبها جاری می شوند.

مُظَلَه کَم=کم یعنی کمره

اسبیه اوا سر=اسبیه یعنی سفید اواسر یعنی بالای اب

بَندَ رو=بند یعنی خط الراس کوه و رو یعنی راه

اولاسا هونی= اولاس یعنی درخت ممرز و هونی یعنی چشمه

تمه شه لونه=گنجه لونه یعنی محل گنج

رَندل= رَن یعنی سرازیری

زین کِت=زین یعنی زین اسب و کِت یعنی سنگ

خوکایلا پِشت=خوکایلا یعنی خاکستر

سوالا پشت= سوالا یعنی گیاه بالدرقان یا گلپر

کته چولا=کته یعنی سنگ چولا یعنی چاله

سوا چول= سویعنی سیب چولا یعنی چاله

حایم =مکانی که افتابگیراست.(گونیه)

نَسو= جایی که افتابگیر نیست.(قوزیه)

اُیه شه گورا چل،مینا چول ،لا پشت،زان گولو،مأکونه،بنون،تله کوه،ایژنه ژی،هله ژی،تله کوه،……..

نویسنده اسفندیار آقاجانی

ابراهیم غریب نواز

ابراهیم غریب نواز از اهالی روستای کوستان (کوهستان مقدس) مشایخ خطبه سرا اردیبهشت ۹۲ عده ای ازمردم می گویند که ۱۳۰ سال عمر داره و خودش می گوید ۱۲۰ سالشه .گفتگویی که با ایشان داشتم اظهار داشت که زمانی که رضا شاه به سلطنت رسید ۱۴ سالش بود . مادر و پدرش مرحوم قربانعلی و دوبرادر و سه خواهرش همگی به دیار باقی شتافته اند .یک پسر دارد و۴ دختر که دوتن از دخترانش فوت کرده اند . همسرش هم ۴۰ ساله که فوت کرده و۲۴ نوه و۱۰ نتیجه دارد . ابراهیم غریب نواز مردی بسیار باهوش و مهربان وگوشش کمی سنگین هست و از درد چشمانش می نالد ..تاحال لب به سیگار نزده .زمینهای خانه بهداشت ،مدرسه و مسجد کوستان را ایشان وقف کرده….

باغرو و قله ان می تواند به یک قطب مهم در توسعه گردشگری در تالش و ایران باشد.دریاچه نئوردر ۴۸ کیلومتریجنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال قرار دارد. ودر دامنه ی شمالی قله ی باغرو خطبه سزا قرار دارد. بلند ترین قله رشته کوه های تالش ،باغرونام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۳۱۹۷متر است که آدام اولءاریوس آن را بکرو وپتروف آن را بصورت بکرو داغ ذکر کرده است همچنین در زبان محلی گاه پیر باقرو گفته می شود،که رابینو آن را بصورت پیر باقر آورده است ،شاید روستای باقر آباددر دامنه ی غربی این کوه با تسمیه این کوهستان بی ربط نباشد .
پتروفرشته کوه های جنوب تالش را در نقطه ای که به سفید رود قطع می شود ،بکرو داغ محسوب داشته است

مشهور ترین قله های گیلان عبارت اند از:

درفلک(رودبار-۲۷۰۵متر)- ناتش(املش-۳۰۰۰متر) – سماموس(اشکور-۳۶۲۰متر)- چاکنه(رحیم آباد رودسر- ۲۹۶۳متر) – آسمان سرا(فومن-۲۷۱۱متر) – حصار بولاغی(تالش – ۲۹۰۴متر) – ونی(شفت- ۳۰۵۰متر) – لاته برهنه(رستم آباد -۲۸۶۷متر) و باغرو(تالش-۳۱۹۸متر)

کوه‌های تالِش زنجیره‌ای از کوه‌ها است که در شمال غربی ایران و جنوب شرقی جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است.

این کوه‌ها بخش شمال غربی رشته‌کوه البرز را تشکیل می‌دهند و از زمین‌های پست لنکران به سوی جنوب شرقی امتداد یافته و تا دشت‌های سفیدرود در ایران ادامه می‌یابند.

کوهستان تالش چند قله بلندتر از ۳ هزار متر دارد و بیشینه بارندگی در این کوهستان میان ۱٬۶۰۰ میلی‌متر تا ۱٬۸۰۰ است که بالاترین میزان بارندگی در ایران و در جمهوری آذربایجان است.

کوه‌های تالش در شمال غربی به کوهستان سبلان‏ می‏پیوندد. رشته‏ کو‌ه‌های تالش دارای‏ سه رشته اصلی است. در میان آنها، طولانی‏ ترین رشته‏ کوه، کوه‌های تالش است‏ که در مزر با ایران و به طول ۱۰۰ کیلومتر کشیده شده و تا ۸ کیلومتری ساحل خزر ادامه‏ دارد. بلندترین قله آن «قیزیل‏ یوردو» نام‏ دارد.
از جمله روستاهایی که در دامنه غربی با غرو قراردارند کوهساره یا کیسالاو هیر ونیارق د راستان اردبیل میباشد .و در دامنه شرقی قله باغرو علاوه بر خطبه سرا روستای سوست و شهر لیسار می باشد و چشمه های جوشیده از دل باعرو پس از عبو ر از دره ها به روستاهای شیر آباد و خطبه سرا و لیسار سرازیر شده و وارد دریای خزر می شوند.

با اینکه رفتن به قله باغرو از چهارجهت امکان پذیر است ولی نزدیکترین راه دسترسی به قله از خود خطبه سرا است .وبهمین خاطر اکثر گردشگران مسیر خطبه سرا را انتخاب می کنند.ومسیرش هم تنها راه ییلاقی خطبه سرا می باشد با اینکه متاسفانه خاکی ونامناسب است ولی ماشینها تا نزدیکترین محل قرار گرفتن قله یعنی ییلاق قوروق چایی و آنا بولاغی می روند.
یکی از معتبر ترین اطلس های گیتا شناسی که قله باغرو را درج کرده عدد۳۱۹۷ را قید کرده است .

بلندترین اجرگاه تالش ««ریشکاجی یا ریشگاسر»» قرار دارد.این منطقه در ارتفاعات جنگلی، دربین جنگلهای لیسار وجوکندان قرار دارد.

رشته کوه باغرو (خطبه سرا)
باغرو طولانی ترین رشته کوه در استان اردبیل می باشد. این رشته امتداد سلسله جبال البرز است که از خراسان تا قفقاز کشیده شده است. رشته کوه باغرو در موازات کناره دریای خزر سرتاسر شرق استان را فرا گرفته و خط الرأس آن حوزه خزری را از استان اردبیل جدا میکند. این رشته کوه از منتهی الیه شرقی کوههای صلوات (برزند) آغاز و در سرتاسر حدود شرقی استان با افزایش تدریجی ارتفاع به طرف جنوب کشیده شده است و در خارج حدود استان، سرانجام به رشته کوه البرز می پیوندد. رشته کوه باغرو در قسمتهای مختلف خود به نامهای پشته سارا، تالش، پلنگا نیز نامیده می شود. رشته پلنگا در حوالی دریاچه نئور از رشته اصلی منشعب و در سراسر شهرستان خلخال کشیده شده است. بلندترین نقطه این شاخه فرعی قله ۳۳۲۲ متری آق داغ و کوههای پلنگا (۲۸۸۶ متر)، سهدی (۲۷۱۵ متر) و ازنو (۲۴۱۲ متر)، از دیگر قلل آن می باشند.
از مهمترین قلل رشته تالش (باغرو) به ترتیب از شمال به جنوب عبارتند از: ارگنه (۳۱۹۷ متر)، عجم داغ (۳۰۰۹ متر)، شیراگلی داغ (۲۸۷۰ متر)، علمچار (۲۷۸۶ متر) شاه معلم (۳۰۵۰ متر)از منحنی میزان ۲۵۰۰ متر به بالا نواحی ییلاقی این رشته شروع می شود. باستثناء ییلاقات غازان دلن، باغداگل و اورتا چای در محدوده دریاچه نئور که به عشایر کوچ نشین شاهسون تعلق دارد بقیه ییلاقات آن را دامداران محلی تعلیف می نمایند.
بهترین نواحی ییلاقی این رشته که از نظر گردشگری حائز اهمیت است. ییلاقات آق چای در محور بین شهری اردبیل – آستارا، حوزه آبخیز دریاچه نئور و ییلاقات اندبیل در محور بین شهری خلخال – اسالم میباشد.
در نواحی ییلاقی آق چای و اندبیل سیمای کوهستانی – جنگلی و در ناحیه نئور تلفیق مورفولوژی کوهستانی – مرتعی با چشم انداز آبی دریاچه موقعیت گردشگری کم نظیر به این مناطق بخشیده است.

دهستان بزرگ خطبــه سرا:

موقعیت جغرافیایـی : ۴۸٫۸۹۰۴۲۷ºE , 38.046445ºN

دهستان خطبه سرا واقع در ۲۵کیلومتری شمال شهر تالش (هشتپر) از توابع شهرستان تالش ،دارای طبیعتی بکر و دست نخورده میباشد.

نمایی از بازار خطبه سرا

 

حوضه ی آبریز خطبه سرا در مختصات جغرافیایی ً۲۴  َ۴۱  ˚۴۸ تا ً۱۴  َ۵۵  ˚۴۸  طول جغرافیایی و   ً۱۲   َ۵۵   ˚۳۷  تا  ً۴۹   َ۳   ˚۳۸ عرض جغرافیایی قرار دارد . این حوضه در شمال غرب استان گیلان و از نظر سیاسی در شهرستان تالش قرا دارد . مساحت حوضه ی فوق ۱/۸۷ کیلومر مربع و محیط آن ۲۸/۵۳ کیلومتر می باشد نقشه شماره ۱-۱ موقعیت حوضه آبریز خطبه سرا را در کشور ، استان و شهرستان نشان می دهد .

 

از لحاظ تقسیمات محلّی:

محلات پایین دست دهستان خطبه سرا:  (اشیک آغاسی ، کلات، چوپانه محله ، خواجه کری ، کشلی ، ترک محله ، لیسارا ، هله دمه ، خطبه سرا ، بوراسرا ، سوست  ،کشاور محله ، روکی محله ، پشگش ، وحدانی محله، ارزبین محله و…

محلات بالادست کوهستانی و ییلاقی: (لوآچال ، انبوه،  کوهستان، مشایخ، تنبوِ، برزبیل ، تمشه لامه ، کمری ، تنگ سر ، چولاده ، شاه میلرزان ، کته سر ، کلمر ، شوکیز ، مظلم کم ، مهار ، انول، زنگوله تاجدره ، ونه هونی ، بیزری ، )

روستا ی خطبه سرا در ۲۵ کیلومتری تالش به طرف استارا قرار دارد. کوههای خطبه سرا قسمتی از سلسله جبال البرز می باشد.  بلندترین قله تالش بنام قله باغرو است که در روستای خطبه سرا قرار دارد.ارتفاع قله باغرو ازسطح دریا ۳۱۹۷ متر است. نامهای دیگر این قله{بغرو}و {بکرو}و{پیر باقر } است.در دامنه یغربی ان دریاچه نءر قرار دارد ودامنه ی شرقی ان مراتع ودارای چشمه های جوشان و بهشت دامداران در   فصل تابستان میباشد. از جمله مناطق دیدنی خطبه سرا ییلاقات ان می باشد.وچشمه ی انا بولاغی {چشمه ی مادر}یکی از شگفتیهای افرینش است که از  دل کوه باغرو بر می اید.وجود گور های باستانی نشان از قدمت چند هزار سله خطبه سرا دارد.از جمله درختان کهنسال منطقه درخت سرخدار در بنون ودرخت بسکم (افرا) در اجر گاه بسکاما چل و…….        (به نقل از:  آقای اسفندیار آقاجانی)

این متن در حال تکمیل شدن هست

The following two tabs change content below.
خطبه سرا

خطبه سرا

خطبه سرا at تالش
پویا فرجامی هستم و افتخار خدمتگزاری را در این وبلاگ "اطلاع رسانی خطبه سرا" بدست آورده ام من کامل نیستم اما خوشحال می شوم مکمل ناقصی من باشید در هر نوشته ای. آماده دریافت نقطه نظرات و پیشنهادات شما کاربران محترم هستم.
برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,
 

نوشته های مشابه

 
 

یک دیدگاه

  1. ((ابراهیم غریب نواز از اهالی روستای کوستان (کوهستان مقدس) مشایخ خطبه سرا اردیبهشت ۹۲ عده ای ازمردم می گویند که ۱۳۰ سال عمر داره و خودش می گوید ۱۲۰ سالشه .گفتگویی که با ایشان داشتم اظهار داشت که زمانی که رضا شاه به سلطنت رسید ۱۴ سالش بود .))
    باسلام و تشکراززحمات شما
    اجازه می خواهم ازشما وسایردوستان تمنا نمایم در پرداختن به مسایل اجتماعی و تاریخی احساسی برخورد ننمایندواگراین مطلب را در نظزبگیریم کاملا متوجه می شویم دوستان در بررسی مسایل به جای استناد به مطالب علمی و تاریخی مستند از احساسات عوام پسندو پوپولیستی استفاده می کنند ازجمله اینکه نویسنده نارنین متن می نویسد مردم می گویند اقای غریب نواز ۱۳۰ سال عمردارد ولی خودایشان می فرمایند درموقع به سلطنت رسیدن زضا شاه ۱۴ سال داشته اند ودرسال ۹۲ سنشان ۱۲۰ سال بوده است
    می دانیم رضاپالانی در سال ۱۳۰۴ رضاشاه شددرسال ۱۳۹۲سن اقای غریب نوازاگر ادعای ایشان درست باشدمی شود ۱۰۲سال و ….

 
 

پاسخی بدهید !

 
 
 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 
 
 


قابل توجه

دوستان و همشهریان عزیزی که فکر می کنند مطالبی مناسب برای درج در سایت دارند می توانند مطلب خود را در قسمت تماس با ما جهت درج در سایت ذکر کنند. البته واضح است که این مطالب پس از یک بررسی اجمالی به جهت اینکه دارای مقصود شخصی و یا توهین به افراد و ادارات و ... و نکات منفی دیگری نباشند و با افتخار در سایت خودتان - پایگاه اطلاع رسانی خطبه سرا - قرار خواهند گرفت. با تشکر ادمین